Duże stoisko targowe
TRK System »Duże stoisko targowe zaczyna się od około 50 metrów kwadratowych, to oznacza że na planie kwadratu mamy 7×7 metrów bieżących.
Zagospodarowanie powierzchni
1. Zagospodarowanie takiej powierzchni musi być szczegółowo zaprojektowane by wydatek na targi był jak najbardziej uzasadniony.
najlepiej zatrudnić zewnętrzną firmę wystawienniczą. Jej doświadczenie i wiedza pozwolą przeprowadzić proces projektowania i budowy stoiska w miarę bezboleśnie. Korzystając z rzutów i wizualizacji projektant będzie mógł przy Waszej pomocy optymalnie rozmieścić eksponaty i podkreślić te części zabudowy w których wystawicie promowane produkty.
3. Projektant rozmieści w najlepszy możliwy sposób drogi komunikacyjne na waszym stoisku. Drogi komunikacyjne, to ni mniej ni więcej trasy którymi będą poruszali się zwiedzający. Drogi te, to również „martwa powierzchnia” stoiska nie można na nich postawić towarów- a zapłacić trzeba. Przy dużych stoiskach to jak jest ono rozplanowane może zainteresować strażaka i specjalistę BHP zatrudnionych w hali. W razie zagrożeń wymagających ewakuacji drogi te mogą zostać do niej wykorzystane.
4. Oświetlenie stoiska. Przy dużych powierzchniach trzeba będzie skorzystać z podwieszeń do konstrukcji wspierających dach hali. By móc podwiesić nasze oświetlenie wymagana będzie zgoda Hali. Rozmieszczenie szyno przewodów na których będą umieszczone reflektory oświetlające powierzchnię stoiska wymaga dobrego planowania i doświadczenia, a także wiedzy o eksponowanych towarach, Tak by oświetlenie wspierało ekspozycję lub wprost wskazywało promowane towary lub ekspozycję. Jeżeli zatrudnimy oświetleniowca obecnego w czasie pracy stoiska może on sterując oświetleniem podkreślić lub wydzielić te obszary stoiska na których odbywają się pokazy lub prezentacje.
Komunikacja
5. Nagłośnienie prezentacji odbywających się na stoisku. W przypadku prowadzenia prezentacji, a być może prostych szkoleń odbywających się bezpośrednio na stoisku niezbędne jest nagłośnienie całego stoiska lub jego wydzielonych stref. Potrzebny tu będzie dźwiękowiec który ze swojego studia na zapleczu stoiska będzie sterował nagłośnieniem w odpowiednich strefach powierzchni stoiska.
Rozwiązania dla pracowników
Duże stoisko targowe zatrudnia nawet kilkanaście osób.
Szczególnie stoiska targowe gastronomiczne z poczęstunkiem i warsztatami kulinarnymi.
6. Szatnia dla personelu obsługującego stoisko. Duże stoisko to miejsce pracy dla sporej grupy osób. Ich garderoba wierzchnia powinna się znaleźć w bezpiecznym miejscu na czas pracy. Na zapleczu należy wydzielić miejsce umożliwiające spokojne przebranie się w stroje organizacyjne. Jeżeli powierzchnia na to pozwala można rozdzielić szatnię męską i damską. Wyposażenie w wieszaki i proste półki będzie mile powitane przez pracowników. Tuż przy drzwiach umieśćcie lustro które pozwoli skontrolować swój wygląd przed kontaktem z publicznością.
7. Magazynek materiałów reklamowych i wyposażenia stoiska. Foldery, prospekty najlepiej składować w wydzielonym zamkniętym i zadaszonym pomieszczeniu do którego klucz będą mieli wyznaczeni pracownicy. Z pewnością zaciekawia Was dlaczego zadaszone. No cóż, doświadczenie uczy. Oczywiście nie zawsze to zadaszenie będzie potrzebne. Jeżeli magazynek i szatnia mieszczą się w środku zabudowy stoiska która przeważnie ma ściany maksymalnej wysokości na jaką organizator pozwala to zadaszenie nie będzie potrzebne.
Ekspozycja
8. Ekspozycja. W zależności jaki towar będziemy proponowali na targach część ekspozycyjna będzie różnie wyglądała. Jeżeli będą to na przykład samochody, to rozmieścimy je na powierzchni stoiska tak by wyeksponować promowany model czy modele. By uatrakcyjnić takie stoisko stosuje się obrotnicę , specjalne najazdy podwyższające i ekrany na których wyświetlane są reklamy lub inne materiały promo. Czasami jednak gdy wystawca chce uczcić lub podkreślić zalety swoich pojazdów buduje się dekoracje podkreślające te pragnienia wystawców.
9. W przypadku stoiska ze sprzętem kuchennym, porcelaną czy na przykład z oknami niezbędne staje się zbudowanie mebli targowych zwanych niewinnie ekspozytorami.
10. Ekspozytory. Ekspozytory przybierają różną formę w zależności od zadań jakie mają spełniać. Mogą być w formie sześcianów różnej wysokości i kolorystyki , odpowiednio żonglując ich wysokością i kolorami uzyskamy pożądany efekt marketingowy.
10.1. Stoły ekspozycyjne. Gdy mamy do czynienia np. z zastawą stołową której kolekcje są przypisane do poszczególnych stołów, to przygotowując blaty barwimy ich powierzchnię tak by jak najlepiej eksponować kolorystykę umieszczonych na nich przedmiotów.
10.2. Demonstratory i symulatory działania maszyn i urządzeń. Te instalacje często są umieszczane na ścianach stoiska które są specjalnie zaprojektowane by znieść takie obciążenie i dać możliwość podłączenia niezbędnego zasilenia. Czasami przybierają formę samodzielnych mebli które po targach można zabrać do firmowego showroomu.
11. Jak widać z powyższego opisu duże stoisko targowe wymaga uwagi i pieczołowitości już na etapie projektowania.
11.1 By spokojnie zaprojektować i uzgodnić wygląd i funkcje stoiska ze „wszystkimi świętymi”, a także dać czas by warsztat firmy wystawienniczej miał czas na wyprodukowanie ekspozytorów i zgromadzenie wszystkich potrzebnych materiałów zaleca się by proces projektowania rozpocząć na conajmniej kwartał czyli 90 dni przed rozpoczęciem imprezy.
12. Jak widać z powyższego tekstu duże stoisko to też duże wyzwanie planistyczno- logistycznie. Należy ostrożnie dobierać firmę projektującą, jak i budującą stoisko. Przeprowadź dokładny przegląd i zasięgnij informacji o firmie projektowej i budującej stoisko by uniknąć przykrych niespodzianek. Niektóre zdarzenia mogą spowodować nieusuwalne szkody. Zarówno na stoisku, jak i w karierze.