Stoisko degustacyjne
cel degustacji
Celem degustacji jest poinformowanie klientów o istnieniu produktu, oraz zaprezentowaniu jego zalet smakowych, sposobów przygotowywania lub innych cech które chcemy wyeksponować.
Sposób degustacji
Sposób podania próbek smakowych jest bardzo podobny do czegoś co nazywamy „fingerfood”. Kawałeczki sera na drewnianych „szpadkach” a częściej na drewnianych wykałaczkach wyłożone na tacach które kolorem podkreślają barwy produktu. Sosy podane w miniaturowych kubeczkach ozdobionych logo firmy. Krążki kiełbasy podane w „łódeczkach” z wbitą wykałaczką ozdobioną chorągiewką z logo firmy.
Kubeczki na „jeden łyk” wypełnione kawą, herbatą lub innym prezentowanym napojem. Podkreślamy tu słowo miniaturowy, albowiem próbka ma dać poczucie smaku i konsystencji produktu. W żadnym wypadku nie może być to „paśnik”.
Stoisko degustacyjne
- Stoisko jest zbudowane w zależności od prezentowanego produktu i warunków w jakich musimy ów produkt zaprezentować. Jeżeli prezentujemy lody to musimy mieć w stoisku chłodziarkę lub termoport w którym przechowamy nasze próbki. Jeżeli mięso to chłodziarka, natomiast niezbędne będą deski do krojenia i ostre noże.
A jeżeli trafi nam się do prezentacji kawa parzona bezpośrednio na stoisku, to niezbędna będzie woda czysta i miejsce na odpływ wody z expressu.
1. Jak widać wymagania są mocno zróżnicowane.
Gdy w przypadku „landrynek” wystarczy trybunka reklamowa lub ekonomiczne stoisko składające się z szafki z dwoma półkami owiniętej bannerem producenta i z „topperem”* w tychże barwach, do stoiska wyposażonego w wodę i prąd do zasilenia expressu kawowego, patelni lub innych urządzeń kuchennych.
* topper- szyld umieszczony na wspornikach nad ladą promocyjną
2. Jeżeli nasze degustacje obejmują suche i łatwe w prezentacji i poczęstunku towary
to najlepszym rozwiązaniem jest stoisko gotowe. Stoisko takie obejmuje ladę z zamykaną szafką, wsporniki dla „topperka” i system mocowania banneru promocyjnego na szafce. Szafka powinna być zamykana. Gdy chcemy możemy dołożyć ściankę reklamową.
3. Degustacje towarów wymagających obróbki i/lub podtrzymania temperatury
Obróbka – jak to dumnie brzmi. Ale nie zniechęcajcie się! Nawet na standartowym stoisku można umieścić elektryczną patelnię (patelenkę -chciałoby się rzec), deskę do krojenia i tacę z gotowymi próbkami. Podciągnięcie w bezpieczny sposób kabla zasilającego zlecamy miejscowemu konserwatorowi elektrykowi.
4. Degustacje z przygotowaniem na miejscu
Gdy prezentujesz napoje które przygotowujesz na miejscu zadanie stale się nieco bardziej skomplikowane. W zależności od planowanej degustacji i tego czy ma to być jednorazowa czy wielokrotna impreza można wyróżnić dwa rodzaje rozwiązań.
4.1. Opowiem to na podstawie degustacji kawy parzonej w expressie
Stoisko degustacyjne w formie mini bar.
Potrzebne będą nam w tym celu: Baristka/ barista – umiejący z entuzjazmem opowiedzieć o parzonej kawie. W wersji na bogato – baristka/a ma teleport podłączony do sieci nagłośnieniowej sklepu.
4.2 Expres do kawy ciśnieniowy
Może też być przelewowy. Expressy wymagają dopływu prądu elektrycznego i wody. Z prądem o odpowiednim napięciu i dopuszczalnym natężeniu przeważnie nie ma problemu. Wystarczy dopilnować by na stoisko dostarczono express na napięcie 240V.
4.3 Dobrze gdy express ma własną pompę do wody
To ułatwia zaopatrzenie w wodę. Wodę dostarczamy wprost z pojemnika umieszczonego pod blatem stoiska. Express potrzebuje też odpływu i tu wystarczy nam baniak po wodzie. Najlepiej w tej roli sprawdzają się 18-litrowe baniaki z wodą.
4.4 Blatem roboczym będzie stół cateringowy z nałożonym pokrowcem do którego na rzepy przymocujemy banner reklamowy producenta prezentowanego towaru. Stół taki jest na tyle duży że pomieści wszystko co nam potrzebne i tacę na prezentowane próbki.
4.5 Do tej degustacji warto zapewnić dwie osoby– jedna z nich będzie pełniła rolę zaopatrzeniowca. W wodę, kawę, kubeczki. A także będzie wynosiła (dyskretnie) wypływki z expressu.
4.6 W oparciu o statystyki napływu klientów, urządzamy degustację/ pokaz. Znając statystyki unikamy pracy w „martwych godzinach”. I dajemy wypocząć prezenterom.
5. Degustacja kawy i napojów na jej bazie z wykorzystaniem stanowiska degustacyjnego typu „minibar”
5.1. Stanowisko minibar, przez swoją budowę, daje możliwość pełnego pokazu z degustacją przygotowania napojów i potraw. Minibar jest mobilną jednostką lub jednostkami łączonymi w zależności od potrzeb pokazu lub degustacji. Minibar jest zbudowany w taki sposób by łatwo można było go dostosować do prezentowanego produktu i łatwej zmiany „barw” producenta.
5.2. Powyższe wymagania narzucają konstrukcję mini- baru. Stalowa konstrukcja na kołach. Konstrukcja rozplanowana tak by na półki mieściły się skrzynki i kartony w typowych standardowych rozmiarach. Na konstrukcji rzep do mocowania bannerów i plansz reklamowych. Modułowa konstrukcja umożliwiająca dostosowanie mini- baru do prezentacji. Mini bar można dowolnie łączyć modułami. Na zamówienie można taki bar wyposażyć w instalację wodno- kanalizacyjną, elektryczną i oświetleniową.
5.3. Oklejenie konstrukcji rzepami umożliwia błyskawiczną zmianę plansz reklamowych na konstrukcji. Plansze można zmieniać nawet kilka razy dziennie.
Szczególne wymagania dla stoisk degustacyjnych
1.1. Stoisko degustacyjne musi być proste, tak w użyciu, jak i w użytkowaniu. W zależności od prezentowanego na degustacji wyrobu wystarczy nam udekorowany stół cateringowy lub bardziej zaawansowane stoisko, aż po „minibar”. Wszystkie te system są proste, mobilne i wielokrotnego użytku.
1.2. Wszystkie powierzchnie muszą być łatwe w utrzymaniu w czystości. Personel na degustacjach ma mało czasu na obsługę stoiska i nie należy tego komplikować.
1.3. Jeżeli stoiska nie montuje wyspecjalizowana firma, to montaż i demontaż stoiska powinien być intuicyjny wspomagany czytelnym oznakowaniem poszczególnych części.
Zaprojektowaliśmy i zrealizowaliśmy
ponad 500 projektów!
Dumnie demonstrujemy naszą pasję i kompetencje w przekształcaniu wizji w rzeczywistość!
Firmy, dla których pracowaliśmy