Reklama outdoor: co to?

Reklama outdoor: co to?

Reklama zewnętrzna jest jednym z podstawowych nośników komunikacji wizualnej marki z klientem. Znana od wieków pojawia się niemal na każdym kroku. Markom daje szerokie możliwości dotarcia do Klientów, ponieważ przyjmuje różnorodne formy. Jak wygląda reklama outdoor i jak ją wykorzystać w promocji marki?

Czym jest reklama outdoor?

Reklama outdoor nazywana też często OOH (ang. out of home – poza domem) oznacza reklamę zewnętrzną. Jej celem jest dotarcie do konsumentów, którzy znajdują się poza domem. Może ona realizować różne zadania od budowania pozytywnego wizerunku marki, przez sprzedaż, aż do kampanii wspierających. Najczęściej konsument spotka się z nią w przestrzeni publicznej, miejskiej. Przekaz reklamowy umieszczany jest na przystankach, budynkach, niezależnych konstrukcjach reklamowych, tablicach citylight, elementach infrastruktury drogowej. Co ważne, współczesna reklama zewnętrzna występuje zarówno w formie drukowanej, jak i elektronicznej.

Jakie są rodzaje reklamy zewnętrznej?

Reklama outdoorowa przybiera różne formy. Do tych najpopularniejszych obecnie zalicza się:

  • Bilbordy, czyli duże plakaty, które wiesza się na specjalnych konstrukcjach; najczęściej zlokalizowane są w miejscach o dużym natężeniu ruchu, gdzie dziennie przechodzi/przejeżdża tysiące ludzi; bilbordy reklamują produkt, usługę, ideę;
  • Citylight – z tą reklamą zewnętrzną można spotkać się np. na przystankach; ma ona formę niedużego panelu, w którym umieszczony jest plakat reklamowy; jest on chroniony szybą z tworzywa sztucznego i zazwyczaj podświetlany;
  • Reklamy wielkoformatowe, czyli te wieszane na ścianach budynków lub rusztowaniach w czasie remontu;
  • Plakaty i afisze, czyli jednostronnie zadrukowany papier plakatowy/afiszowy odporny na warunki atmosferyczne; ten typ reklamy OOH może mieć różne wielkości i kształty; plakaty i afisze wieszane są na słupach, tablicach ogłoszeniowych, ścianach, szybach, witrynach sklepów, specjalnych gablotach np. na przystankach;
  • Mobil, nowoczesna odsłona reklamy outdoor, przyjmuje ona formę dwustronnego plakatu, banneru lub bilbordu; mobil montowany jest na specjalnej konstrukcji; oprócz przekazu wizualnego często oferuje też ten dźwiękowy;
  • Car wapping – reklamy zewnętrzne umieszczane bezpośrednio na pojazdach np. samochodach osobowych, autobusach, tramwajach.

Rodzaje reklamy outdoor to: kasetony reklamowe, szyldy, litery i znaki przestrzenne, banery, ulotki, gazetki, ekrany w środkach komunikacji, automatach biletowych.

Jakie są zalety reklamy outdoor?

Reklama zewnętrzna stosowana jest od wieków. Mimo upływającego czasu nadal chętnie wybierana jest przez marki, a wszystko dzięki jej licznym zaletom. Wśród jej najważniejszych plusów wymienia się:

  • powszechność i dużą siłę oddziaływania
  • możliwość dotarcia do znacznej liczby odbiorców
  • prostotę
  • niskie koszty

Reklamę outdoorową docenią nie tylko przedsiębiorcy, ale i jej odbiorcy. Według nich ma ona ciekawą formę, przyciąga wzrok, zbudza zainteresowanie. Te zalety mają przede wszystkim nowatorskie formy przekazu i innowacyjne nośniki reklamy zewnętrznej.

Czy reklama zewnętrzna ma wady?

Reklama outdoor, mimo że skuteczna nie zawsze gwarantuje sukces. Jak każdy przekaz reklamowy nie jest ona wolna od wad. Powoduje zanieczyszczenie przestrzeni publicznej, wywołuje szum i stres informacyjny (co utrudnia dotarcie przekazu do odbiorcy), rozprasza uwagę (np. kierowców). Przedsiębiorcy muszą również pamiętać, że sukces kampanii outdoorowej osiągną, tylko dzięki perfekcyjnemu planowaniu. Reklamy zewnętrzne muszą bowiem zostać rozmieszczone w odmiennych lokalizacjach, a także zaciekawiać, przyciągać wzrok, co w dobie atakujących ze wszystkich stron obrazów i komunikatów nie jest łatwe.