Współczesny marketing stawia przede wszystkim na interakcje. Te na linii marka – klient pozwalają nawiązywać wiele narzędzi. Jednym z nich są targi. Udział w nich umożliwia nowych klientów i kontrahentów, zbudować pozytywny wizerunek firmy, a także zapaść w pamięć odwiedzającym. Jak jednak wyróżnić się na targach pośród tysięcy innych? Jakie są sposoby na podniesienie skuteczności stoiska targowego?
Stoiska wystawiennicze – miejsce spotkań
Firmy decydujące się na udział w targach powinny pamiętać, że w evencie bierze udział duża ilość wystawców. Każdy stara się zaprezentować jak najkorzystniej i przygotowuje swoje stoisko zgodnie z najnowszymi standardami oraz najlepszymi praktykami. Aby się więc wyróżnić, konieczne jest podejście do budowy stoiska z dużą dozą kreatywności, pomysłowości i nie sztampowości. Aby przyciągnąć wzrok kontrahentów, stoisko wystawiennicze musi być nie tylko schludne i estetyczne, ale i wyposażone w niecodzienne rozwiązania. Do takich należy:
- Niebanalne oświetlenie np. z podświetlanych kasetonów lub liter;
- Zastosowanie nowoczesnych i multimedialnych rozwiązań np. ekranów LED;
- Postawienie na stoiska o niecodziennej kubaturze, kolorze, kształcie np. nawiązującym do historii marki, jej wartości itp.
Jak podnieść skuteczność stoiska targowego?
Ciekawe i oryginalne stoiska targowe same będą przyciągać wzrok i zachęcać do ich odwiedzenia. Kilkoma prostymi działaniami liczbę odwiedzających można jednak podnieść, a tym samym zwiększyć skuteczność stoiska wystawienniczego. Działania nakierowane na ten cel, warto rozpocząć już kilka tygodni, a nawet miesięcy przed datą eventu.
W pierwszej fazie najlepiej podejmować je online. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim poinformowanie w kanałach takich jak media społecznościowe, newsletter, blog, strona www, że w wydarzeniu będzie się uczestniczyć. Dobrym sposobem na zwiększenie grupy odbiorców komunikatu jest wykupienie płatnej reklamy np. na LinkedIn, Facebooku czy Instagramie. W reklamowaniu pomocny jest również influencer marketing. Pozwala on wykorzystać duże zasięgi, blogerów, instagramerów czy youtuberów.
Zainteresowanie wydarzeniem rozbudzi również aktywne komentowanie i udzielanie się na Facebooku organizatora targów. Profity zyskują także marki decydujące się na zostanie sponsorem wydarzenia. Takie działanie sprawi, że na stronie organizatora pojawi się wzmianka z logo, a nazwa firmy będzie też pojawiać się w informacjach prasowych i wszystkich materiałach promocyjnych.
Jak zainteresować odbiorców stoiskiem targowym?
Zainteresowanie stoiskiem warto budować nie tylko przed, ale i na targach. Najlepiej to robić stawiając na oryginalną zabudowę, a także promując odwiedzającym rozrywkę i zabawę. Prostym we wdrożeniu, a zarazem niezwykle skutecznym sposobem przyciągnięcia uwagi są konkursy z nagrodami. Decydując się na taką formę promocji stoiska, warto zadbać o atrakcyjność nagród – dobrym pomysłem są np. bony podarunkowe czy kody rabatowe na zakupy w firmie.
Alternatywnym pomysłem dla konkursów jest rozdawanie drobnych upominków z logiem firmy. Najlepiej, kiedy są to produkty przydatne np. powerbanki czy pendrive, które w przeciwieństwie do ulotek nie trafią po kilku sekundach do kosza. W czasie wręczania gadżetów z odbiorcami dobrze jest nawiązać kontakt (np. poprosić o pozostawienie adresu mailowego) i każdego podchodzącego do stoiska traktować jak potencjalnego klienta firmy. Rozmowa zawsze musi być prowadzona na zasadzie dialogu, a nie monologu o zaletach produktu/usługi. Bardzo dobrym tłem do rozmów będzie też stoisko degustacyjne oferujące darmowy poczęstunek. Przekąski zawsze cieszą się dużą popularnością i wiele osób chętnie podchodzi je skosztować.
Stoiska live cooking z warsztatami kulinarnymi najszybciej przełamują lody.
Takim elementem który przyciąga wzrok jest ruch. Choć to jest niewidoczne na fotografii wiatraki pracują.
Tatjana Kobuszewska, TRK System