Ekspozytory handlowe – sposób na prezentację drobnych przedmiotów

Ekspozytory handlowe – sposób na prezentację drobnych przedmiotów

Niezależnie od branży sprzedawane produkty muszą być odpowiednio wyeksponowane.

To, jak się zaprezentują, jest bowiem jednym z głównych czynników decydujących o sprzedaży. Każda marka sprzedająca swoje produkty stacjonarnie powinna więc dołożyć wszelkich starań, aby je jak najlepiej zaprezentować i wyeksponować. Jednym ze sposobów na to są ekspozytory handlowe. Czym one są i jak je optymalnie wykorzystywać?

Czym są ekspozytory handlowe?

Mianem ekspozytorów handlowych (sklepowych) określa się meble lub urządzenia służące do prezentowania produktów w stacjonarnych punktach sprzedaży. Dostępne są w kilku rodzajach. Wśród tych najpopularniejszych wymienia się:

  • Ekspozytory wolnostojące, czyli te samodzielne, które można umieścić w dowolnym miejscu w sklepie; przybierają one formę regałów, stojaków, gablot, a nawet ruchomych manekinów
  • Ekspozytory ścienne – są przeznaczone do montażu na ścianie i świetnie sprawdzają się nawet na małych przestrzeniach; najczęściej ekspozytory ścienne przyjmują formę półek tradycyjnych lub tych bardziej rozbudowanych z wieszakami czy pudełkami;
    Ekspozytory stołowe – umieszczane są na blatach lub ladach sklepowych; mogą mieć formę pudełek, stojaków, gablot lub specjalnych podstawek, które pozwalają na wyeksponowanie produktów na różnych poziomach.

Jak wyglądają ekspozytory handlowe?

Ekspozytory sklepowe dostępne są w wielu rozmiarach, kolorach, stylach. Ich wygląd można spersonalizować, współpracując z profesjonalną agencją dostarczającą rozwiązania POS. Ekspozytory wykonane zgodnie z indywidualnym projektem lepiej wkomponowują się w przestrzeń handlową, a przez to są efektywniejsze. Dopasować można je do metrażu, a także identyfikacji wizualnej marki. Wynika to z tego, że ekspozytory wykonuje się w różnych wymiarach z takich materiałów jak np. drewno, metal, szkło, tworzywo sztuczne itp. Mogą mieć różne kształty, kolory i rozwiązania techniczne, dzięki temu świetnie sprawdzą się do eksponowania takich produktów jak buty, torby i torebki, kosmetyki, biżuteria, zegarki, a nawet żywność – przekąski, napoje, słodycze.
Aby jednak ekspozytor na drobne przedmioty spełniał swoje zadania, jego konstrukcja powinna być przemyślana. Tworząc go, należy zwrócić uwagę na funkcjonalność, estetykę i elastyczność. Równie ważne jest rozmieszczenie ekspozytorów. Skuteczność prezentacji podwyższa umieszczenie ich w centralnych punktach np. przy wejściu. Dobrze sprawdza się również wykorzystanie ekspozytorów jako punktów orientacyjnych, a więc stworzenie wirtualnych ścieżek prowadzących klienta przez sklep.

Jakie zalety mają ekspozytory na drobne przedmioty?

Główną korzyścią stosowania ekspozytorów na drobne przedmioty jest ich aranżacyjne wyeksponowanie. Umieszczone na regałach, półkach czy w gablotach produkty są lepiej widoczne, a przez to przyciągają wzrok klienta i zachęcają go do bliższego przyjrzenia się ofercie. Ułatwią mu również odnalezienie w sklepie szukanego towaru, a więc i usprawnią proces zakupowy. Ekspozytory są również narzędziem budowania wizerunku marki. Dopasowane do stylu sklepu i identyfikacji wizualnej brandu będą budować spójność wizualną i rozpoznawalność.
Ekspozytory na drobne przedmioty są niezwykle ważnym narzędziem w procesie prezentacji produktów w sklepie. Wybór odpowiedniego rodzaju, przestrzeganie zasad konstrukcji i optymalne rozmieszczenie pozwala sklepom skutecznie przyciągać uwagę klientów, tworzyć pozytywny wizerunek marki i zwiększać szanse na sprzedaż.

Projekty i nadzór Tatjana Kobuszewska TRK System